Uroczystość
Uroczystość odbyła się 23.03.2010r.
Cytaty
Artykuł z gazety

Uroczystość nadania imienia Jacka Kuronia Gimnazjum nr 2 w Dziekanowie Leśnym

Wybór patrona dla naszego Gimnazjum był sprawą od dawna oczekującą na zrealizowanie. Referendum zorganizowane w maju 2007 roku przez ówczesny samorząd szkolny pod kierunkiem Adama Wieczorka i Rafała Dąbrowskiego wyłoniło spośród kilku kandydatów - Jacka Kuronia - nieżyjącego już działacza "Solidarności" i jednego z ludzi, którym zawdzięczamy wolną Polskę.

Zorganizowanie uroczystości szkolnej będącej ukoronowaniem takiej inicjatywy i jednocześnie otwarciem nowej gimnazjalnej historii pod patronatem Jacka Kuronia wymagało wielkiego wkładu pracy. Dzięki zdolnościom organizacyjnym dyrekcji szkoły, pomocy rodziców, sponsorów i sympatyków naszego gimnazjum, zaangażowaniu wszystkich pracowników oraz aktywności uczniów święto nadania imienia Jacka Kuronia odbyło się we wtorek 23 marca 2010r. Z całą pewnością uroczystość tę trzeba zaliczyć do najważniejszych dla naszej społeczności.

Dzięki hojności fundatorów szkoła zakupiła sztandar z wizerunkiem Jacka Kuronia. Został on poświęcony w kościele Matki Boskiej Królowej Rodzin w Dziekanowie Leśnym o godz. 1200 podczas mszy świętej celebrowanej przez księdza Marka Przybylskiego Dyrektora Wydziału Duszpasterstwa Dzieci i Młodzieży Archidiecezji Warszawskiej i otwierającej uroczystości tego dnia. Uczestniczyli w niej licznie zgromadzeni goście, pracownicy oraz uczniowie Zespołu Szkół. Następnie wszyscy udali się do budynku szkoły. Tam około godz. 13.15 pani Dyrektor Anna Kajszczak przywitała wszystkich przybyłych, rozpoczynając w ten sposób część oficjalną uroczystości, odbywającą się w dużej sali gimnastycznej. Wprowadzono sztandary obu Szkół Zespołu i odśpiewaliśmy hymn narodowy. Później przyszedł czas na odczytanie przez Przewodniczącego Rady Miejskiej pana Marka Zielskiego uchwały w sprawie nadania naszej placówce imienia Jacka Kuronia, a następnie przekazanie jej na ręce pani dyrektor. Oficjalnego poświadczenia aktu nadania imienia patrona dokonał Burmistrz Łomianek, pan Wiesław Pszczółkowski, który skierował do wszystkich ciepłe i serdeczne słowa.

Dalszym etapem uroczystości było przekazanie przez rodziców nowego sztandaru w ręce pani Dyrektor, która ucałowawszy, złożyła uroczystą przysięgę o oddaniu i szacunku, jakimi cała szkolna społeczność go otoczy. Następnie przekazała sztandar pocztowi gimnazjalistów, którzy również przysięgli w imieniu wszystkich uczniów, dbać o niego i godnie reprezentować szkołę. Ten etap zamknęło ślubowanie całej uczniowskiej społeczności. Każdy z nas zdawał sobie sprawę, że uczestniczy w tworzeniu nowej historii naszej szkoły. Pani Dyrektor ze wzruszeniem ogłosiła dzień 3 marca - datę urodzin Jacka Kuronia - świętem szkoły, które będzie obchodzone każdego roku. W tym czasie delegacja uczniowska pojechała na Cmentarz Powązkowski, by złożyć wiązankę na grobie Patrona.

Potem odbyły się wystąpienia przybyłych gości. Na początku pani wizytator Elżbieta Kąkiel przeczytała list Mazowieckiego Kuratora Oświaty. Następnie przedstawiciel Starosty przeczytał list od pana Jana Żychlińskiego i złożył serdeczne życzenia naszemu gimnazjum. Przemówienia gościa honorowego - pani Danuty Kuroń, małżonki Patrona - oraz Senatora pana Andrzeja Wielowieyskiego miały inny, bardziej wspomnieniowy charakter. Pan Andrzej, jako wieloletni przyjaciel Jacka Kuronia, opowiadał o jego życiu, odwadze i misji, a także szczerze gratulował wyboru Patrona. Pani Danuta wspominając męża, zachęciła uczniów do odwiedzania jej w ich mieszkaniu na Żoliborzu przy ulicy Mickiewicza.

Część oficjalna zakończyła się wyprowadzeniem sztandarów szkół oraz przemówieniem pani Dyrektor, w którym zawarła nasze pobudki, cele i zadania związane z wyborem Jacka Kuronia na patrona naszego gimnazjum, a także prośbę skierowaną do gości o wpisywanie się do księgi pamiątkowej. Swoją wypowiedź zakończyła słowami pochodzącymi z wiersza Zbigniewa Herberta "Przesłanie Pana Cogito": "Bądź wierny. Idź." Wybraliśmy je jako motto naszej uroczystości. W ten sposób rozpoczęła się następna część naszych obchodów.

Przygotowanie części artystycznej spotkania spędzało sen z powiek wielu osobom. Niektórzy zaczęli pracę nad scenariuszem już w styczniu, a zdając sobie sprawę ze stosunkowo małej ilości czasu, pracowali bardzo ciężko. Najbardziej wyróżniły się tutaj dwie osoby: Julia Stefaniak, odpowiedzialna za oprawę muzyczną oraz Radosław Jurczak, który wraz z kolegami: Michałem Dąbrowskim i Michałem Kownackim stworzył prezentację multimedialną i zajął się doborem tekstów literackich prezentowanych podczas uroczystości. Wszystkie przygotowania i próby odbywały się pod opieką naszych wymagających polonistek pani Bożeny Rusieckiej-Rutkowskiej i pani Agnieszki Rekosz-Barylak, które zgodnie orzekły, że w naszej szkole nie ma problemów z wyszukiwaniem młodych talentów i wdrażaniem ich do pracy. Od początku każdy znał swoją rolę i z oddaniem realizował wyznaczone mu zadania.

W efekcie zaangażowania ponad dwudziestu osób powstał spektakl słowno-muzyczny. Widzowie mogli obejrzeć wspomnianą wcześniej prezentację multimedialną, odczytywaną jednocześnie przez lektora, Konrada Wyszyńskiego. Przybliżyła ona życie, działalności i postać Jacka Kuronia. Szczególne wzruszenie wywołały zdjęcia i filmy dokumentalne z wypowiedziami naszego patrona. Wszystko zaprezentowano z atrakcyjną oprawą śpiewu i recytacji. Dla zaproszonych gości przygotowano program części artystycznej ułatwiający tę sentymentalną podróż. W tym miejscu należy podkreślić, jak wielką pomoc okazał nam absolwent naszego gimnazjum pan Piotr Mastalerski, który zajął się nagłośnieniem całej uroczystości. Jesteśmy przekonani, że bez jego wsparcia nasze przedsięwzięcie nie zabrzmiałoby z taka siłą i mocą przekazu.

Pierwszym wykonanym przez artystów utworem była "Modlitwa o wschodzie słońca" Natana Tenenbauma, której wykonanie wprawiło w zachwyt większość zaproszonych gości. Wokalistkom: Julii Stefaniak i Katarzynie Musiał akompaniował cały zespół instrumentalistów. Na dwóch gitarach elektrycznych grali: Radosław Jurczak i sama Kasia Musiał, na gitarze akustycznej wspomniana Julia Stefaniak, na gitarze basowej Filip Kołcz, na instrumentach perkusyjnych Maciej Orliński, na skrzypcach Maria Matyjasiak i na wiolonczeli jej siostra Anna Matyjasiak. W kolejnych odsłonach muzycznych Julia Stefaniak dała się także poznać zgromadzonej publiczności jako wirtuoz instrumentów klawiszowych. Swoje talenty wokalne i recytatorskie mogli zaprezentować również inni uczniowie naszej szkoły: Anna Hertmanowska, Katarzyna Cieplińska, Michał Olczak, Radosław Jurczak, Jakub Chajęcki, Klaudia Bartczuk, Maja Bańkowska, Melania Zaleska-Książek, Aleksandra Radzyńska, Katarzyna Białowąs, Martyna Marczyk, Alicja Niździńska, Marta Lipińska oraz Julia Stelmach.

Publiczność gromkimi brawami oklaskiwała wszystkie odsłony spektaklu, na który złożyły się dalsze propozycje wybrane do uświetnienia tego spotkania. Były to kolejno: "Mury" z repertuaru Jacka Kaczmarskiego, niezwykle przejmujący "Dziwny jest ten świat" Czesława Niemena brawurowo wykonany przez wymienioną już Julię Stefaniak, która wywołała szczery podziw na twarzach zgromadzonej publiczności i została nagrodzona gromkimi brawami. Następnym punktem programu była recytacja "Aktu oskarżenia" Wiktora Woroszyńskiego, dalej melorecytacja utworu Czesława Miłosza pt. "Który skrzywdziłeś". Potem kolejno zaprezentowano pełen energii utwór "Rozstrzelanie" Kaczmarskiego, po którym nastąpiło złagodzenie nastroju dzięki balladzie poświęconej Jackowi Kuroniowi zatytułowanej "Kiedy" tego samego autora. Ogromnie przejmująco zabrzmiała następnie "Jaskółka uwięziona" Kazimierza Szemiotha, w której połączono melorecytację ze śpiewem. Ostatnim utworem było "Przesłanie pana Cogito" Zbigniewa Herberta. Wykonania tego jakże trudnego utworu podjął się z wielkim powodzeniem wymieniany już Radosław Jurczak Jego emocjonalna i bardzo dojrzała recytacja z jednoczesnym towarzyszeniem gitary elektrycznej zakończyła nasze spotkanie. Ostatnie słowa utworu: "Bądź wierny. Idź", które wybraliśmy jako myśl przewodnią naszego widowiska, pozostaną na zawsze w pamięci wszystkich zgromadzonych tego dnia w sali gimnastycznej osób i będą kojarzone z patronem oraz samą placówką Gimnazjum nr 2 im. Jacka Kuronia w Dziekanowie Leśnym.

Atmosfera tego spektaklu wprawiła wszystkich w stan zadumy i refleksji. Chcieliśmy pokazać, jak ważna była dla nas uroczystość nadania naszej szkole imienia oraz jak bardzo cenimy swojego Patrona. Mamy ogromną nadzieję, że nasze cele zostały spełnione, a efekty pracy docenione. Jednocześnie dziękujemy przybyłym gościom za skupienie podczas widowiska i ciepłe słowa oraz gesty zaraz po nim. Chcielibyśmy, aby 23 marca 2010r. pozostał w pamięci wszystkich przybyłych gości, pracowników i uczniów naszej szkoły jako wydarzenie wyjątkowe, które stało się pierwszym krokiem naszej wędrówki ścieżkami Jacka Kuronia.

Tekst: Anna Hertmanowska IIIb i Marysia Matyjasiak, IIIa

Zdjęcia: Piotr Koca i Paweł Kępa

Podziękowania:

Pragnę podziękować wszystkim fundatorom sztandaru. Dzięki nim możliwe było wykonanie sztandaru, który od tej pory stał się symbolem naszej szkoły i towarzyszyć nam będzie we wszystkich ważnych i uroczystych wydarzeniach. W szczególności pragnę podziękować:
  • Pani Prezes Mazowieckiego Banku Spółdzielczego w Łomiankach Halinie Choroś
  • Państwu Waldemarowi i Iwonie Kownackim (ARMA-SAN Spółka Jawna S. J. BART)
  • Panu Sławomirowi Kondraciukowi (IMPORT - EXPORT - HURT - DETAL)
  • Panu Janowi Kolebskiemu
  • Misoni Trade House Spółka z o. o.
  • Pani Iwonie Hys-Malinowskiej(KWIACIARNIA TECHNO-ART SKLEP Z WINAMI)
  • Pani Elżbiecie Zaleskiej-Książek (Usługi Weterynaryjne)
  • Panu Zbigniewowi Kruzie (BLACHDACH KRUZA ZBIGNIEW)
  • A. Chojeckiej
  • CZT TRADER S. C.
  • Panu Dariuszowi Węcławiakowi (CENTRUM OGRODNICZE ŁOMIANKI)

Serdecznie dziękuję sponsorom uroczystości, a wśród nich:.

Dziękuję Panu Burmistrzowi i Panu Przewodniczącemu Rady Miejskiej, Pani Magdalenie Wójcickiej i Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, Państwu Hannie i Krzysztofowi Szymańskim - Reastauracja "Lotos", Państwu Grażynie Domańskiej i Andrzejowi Kępie, Firmie Broplast

Dziękuję wszystkim rodzicom uczniów i absolwentów, dzięki którym nasza uroczystość się odbyła, a wśród nich: Pani Joannie Kołcz za pięknie wydrukowane zaproszenia, Pani Ewie Mastalerskiej i naszemu absolwentowi Piotrowi Mastalerskiemu - "Cantus Studio" za nieocenioną pomoc przy nagłośnieniu, Państwu Wituszyńskim za wypożyczenie obrusów i naczyń, Panu Konradowi Bogdańskiemu, Państwu Ewie i Stanisławowi Andrusiewiczom, Państwu Dorocie i Cezaremu Skorupom za udekorowanie kwiatami stolików, Pani Agnieszce Tomaszewskiej, Państwu Katarzynie i Robertowi Stykowskim, Panu Zenonowi Wachnikowi - Przewodniczącemu Rady Rodziców przy Gimnazjum nr 2 oraz Paniom: Monice Stryczek, Ewie Balcerzak, Beacie Cieplińskiej, Dorocie Małkowskiej, Sławomirze Laskowskiej, Barbarze Lewandowskiej i Agnieszce Heintze, wszystkim nauczycielom i wszystkim pracownikom Zespołu Szkół w Dziekanowie Leśnym.

Dziękuję moim uczniom za pomysłowość, wielkie zaangażowanie w prace nad prezentacją multimedialną i montażem słowno-muzycznym oraz odpowiedzialność za to, czego się podjęli.

Bardzo gorąco dziękuję Pani Danucie Kuroń za duchowe wsparcie i wielką życzliwość.

Jeszcze raz wszystkim Państwu serdecznie dziękuję

Anna Kajszczak

W imieniu swoim, wszystkich pracowników oraz uczniów składam podziękowania za upominki dla szkoły, które stały się dla nas miłą niespodzianką i sprawiły nam ogromną radość. Dziękujemy Panu Burmistrzowi, Panu Staroście, Pani Prezes MBS, Kuratorowi Oświaty, Dyrektorom: Biblioteki Publicznej w Łomiankach, Szkoły Podstawowej w Dziekanowie Polskim, Przedszkola Samorządowego w Łomiankach.

(c)